Průvodce Chorvatskem

Chorvatsko právem patří mezi českými turisty k nejoblíbenější a nejnavštěvovanější zemi. Krása jaderského pobřeží a čistota moře je určitě jedním z nejsilnějších důvodů, proč se turisté do Chorvatska tak rádi vracejí. Nikde ve Středomoří není tolik ostrovů, zálivů a zátok, překrásných pláží a sluncem pozlacených mysů, kolik jich nabízí právě Chorvatsko. Díky bouřlivým historickým událostem a prolínáním vlivů různých kultur oplývá Chorvatsko historickými památkami ze všech období. Jadran se má opravdu čím chlubit a Chorvatsko je jeho centrem!


 

Chorvatská republika se rozkládá na ploše 56 594 km2.  Hlavním a největším městem Chorvatska je Záhřeb s 779 000 obyvateli a je hospodářským, dopravním i kulturním střediskem země. 

Chorvatské ekonomice dominuje turistický ruch, který vytváří až 20 % celkového HDP země. V roce 2015 do země přijelo přes 13 milionů zahraničních turistů, nejvíce Němců, Slovinců a Rakušanů. Na čtvrtém místě jsou Češi, kterých přijelo přes 739 000. Po Slovensku je tak Chorvatsko nejnavštěvovanější evropskou zemí českými turisty. V zemi je  8 národních parků a 7 památek světového dědictví UNESCO.

 

Mezi nejvýznamnější památky v Chorvatsku patří Diokleciánův palác ve Splitu. Což je nejdůležitější a také nejlépe dochovaná antická stavba v Chorvatsku.

 Nabídku ubytování ve Splitu naleznete ZDE

 

Staré město Dubrovník, je pokládáno za jedno z nejkrásnějších měst ve Středomoří.

 Nabídku ubytování v Dubrovníku naleznete ZDE

 

Národní Park Plitvická jezera je soustava 16 terasovitých jezer, vzájemně propojených vodopády a kaskádami, které tvoří velmi působivou scenerii.

 

Komplex Eufraziovy baziliky v Poreči. Jedná se o soubor staveb z raně byzantského období, vybudovaný 6. století v rámci byzantského exarchátu.

 Nabídku ubytování v Poreči naleznete ZDE

 

Historické městečko Trogir, jehož jádro středověkého sídla má dochovanou původní urbanistickou strukturu, část městského opevnění a řadu mimořádně cenných staveb.

 Nabídku ubytování v Trogiru naleznete ZDE

 

Katedrála sv. Jakuba v Šibeniku je monumentální stavba, která se začala budovat v první polovině 15.století jako gotická a byla dokončena v renesančním slohu.

 Nabídku ubytování v Trogiru naleznete ZDE

 

Součástí Chorvatska je 1.777 km dlouhý členitý pás nádherného pobřeží podél Jaderského moře, připočteme-li ostrovy, činí délka pobřeží celých 5.835 km. Podél pobřeží se nachází téměř 2.000 ostrovů, ostrůvků a skalních útesů. 

 

Téměř 40 % rozlohy Chorvatska tvoří pohoří. Jeho území navazuje na východní část Alp a pokračuje až k Panonské nížině na východě země. Mezi nimi se rozprostírá Dinárské pohoří s nejvyšším bodem republiky - Dinara (1.831 m).  Nejdelší a nejvýznamnější částí Dinárského krasu i celého Chorvatska je však pohoří Velebit, které se vyznačuje nádhernou přírodou. V oblasti Velebitu najdete národní park Severní Velebit a také v jižní části se nachází národní park Paklenica. Není náhodou, že oblast Velebitu s mnoha endemickými druhy patří mezi přírodní památky UNESCO. Chorvatská pohoří jsou proslulá svými krasovými jevy.

Ubytování Chorvatsko

Další nabídky

Zajímavé lokality v Chorvatsku

 Praktické informace

Oficiální název: Chorvatská republika
Hlavní město: Záhřeb (Zagreb, 960 000 obyvatel)
Počet obyvatel: 4 784 265
Délka pobřeží: 5 835 km (z toho 4 057 km pobřeží ostrovů, ostrůvků a útesů)
Další velká města: Split, Zadar, Rijeka, Poreč, Dubrovnik
Sousedící země: Slovinsko, Maďarsko, Černá Hora, Srbsko, Bosna a Hercegovina
Měna: 1 kuna (HRK) = 100 lipa
Časové pásmo: GMT + 1
Vlajka:
Jazyky: chorvatština (úřední), srbština, italština
Podnebí: mírné kontinentální na severu, středomořské na jihu se suchými léty
Největší ostrovy: Krk, Cres

Oblasti a letoviska

Turistické zajímavosti

 • Přírodní park Vranské jezero

  Vranské jezero je největší přírodní jezero v Chorvatsku.

  Vice

 • Přírodní park Telaščica

  Přírodní park se nachází v jihovýchodní části severodalmátského ostrova Dugi otok a administrativně připadá k Zadarskému županství ...

  Vice

 • Národní park Paklenica

  Paklenica je po Plitvických jezerech druhým nejstarším národním parkem v Chorvatsku. Trvale jím byla prohlášena v roce 1949, poté co tento titul dočasně získávala od roku 1928 ...

  Vice

 • Přírodní park Biokovo

  Mohutné pohoří Biokovo se táhne nad oblíbenou Makarskou riviérou v oblasti Střední Dalmácie v délce 36 km. Je součástí dinárské horské soustavy ...

  Vice

Další Turistické zajímavosti

Historie a památky

50-30 tisíc let př. n. l. - 3 století před n.l

Pravěk, Ilyrové

Předslovanské kmeny - Ilyrové byl indoevropský kmen blízký Řekům. Přišli z oblasti dolního Dněstru. Usazují se na pobřeží, ve vnitrozemí ...

10-5 tisíc let př. n. l. - 3 století před n.l

Raný středověk

Římané porazili Ilyry a Kelty a ovládli území. Budují komunikace a půdorysy měst. Uherským králem zvolen Ferdinand Habsburský, začal budovat obranný systém proti tureckým výpadům ...

Další Historie a památky

Last Minute Chorvatsko

Fauna a flóra

Další Fauna a flóra

Praktické informace

 • Praktické informace

  Informace o časovém posunu, o kvalitě vody, elektřině a odkazy na další webové stránky ...

  Vice

 • Turistické informace

  Chorvatské turistické sdružení - Hrvatska turistička zajednica - je státní organizace zajišťující propagaci Chorvatska jako cílové země pro turistiku ...

  Vice

 • Cestovní doklady

  Cestovním dokladem pro vstup do Chorvatské republiky je platný cestovní pas. Od června 2004 mohou čeští občané cestovat do Chorvatska i na občanský průkaz ...

  Vice

 • Rada pro cizince

  Vzhledem k několika případům, kdy byli naši klienti cizí národnosti vráceni ze slovinsko-chorvatských hranic z důvodu neplatnosti dokladů, především neplatného víza, dovolujeme si Vás upozornit, abyste své doklady před cestou pečlivě prověřili.

  Vice

Další Praktické informaceADRIALAND s.r.o.

Údolní 11
602 00 Brno

(+420) 542 321 322
info@adrialand.cz
po-pá: 9–18 hod., so: 9–13 hod

Přihlaste se k odběru novinek

Neunikne vám žádná výhodná nabídka