Chránění živočichové

Chránění živočichové

Medvěd evropský
Na území Chorvatska nalézají svůj mobilní domov také velké šelmy - medvědi evropští. Žije jich zde asi 400, a protože jsou to velcí cestovatelé a nevyhýbají se silnicím, stává se, že dojde ke střetu s vozidly, pro medvědy většinou s neblahými následky. Ročně jich na silnici zahyne kolem pěti kusů. Pokud byste chtěli toto zvíře zahlédnout v jejich přirozeném prostředí, máte šanci v přírodní rezervaci Risnjak.

Chorvatské kuny
Chorvatsko poskytuje přirozené životní podmínky pro dva druhy kun, a to kunu lesní a kunu skalní. Liší se tak říkajíc v "garderobě". Tyto velké kočky mají žlutohnědou srst, ozdobenou charakteristickými žlutými skvrnami pod krkem a na prsou u kuny lesní, bílými u kuny skalní. Kuna skalní se vyskytuje častěji, dokonce na ostrově Cres a Krk. Na ostrově Krk se v 11. století platily daně kuními nožkami, odtud název chorvatské měny.


Sup bělohlavý
Tohoto krásného ptáka můžete zahlédnout v kaňonu Malé Paklenice, kde si na rozeklaných skalách staví hnízdo, do kterého snáší jedno vejce. Na vejci se rodiče poctivě střídají. Hlavní potravou jsou mršiny a slabá zvířata. Má-li příležitost, rád se věnuje bohatému stolování. Za toto obžerství je však okamžitě potrestán tím, že nemůže vzlétnout. Supi bělohlaví ke svému vzletu startují z rozběhu, což se jim občas pro velkou váhu nepodaří.
Mohutný zoban, u kořene modrý, přechází v kobaltovou barvu. Jasně bílá hlava a krk, kolem něhož se vine bílo-hnědé boa ze vztyčených per jsou doplněny hnědým brněním per na mohutných křídlech. Tuto oslnivou kreaci doplňuje bezbranný a nevinný pohled.

Ubytování Chorvatsko

Další nabídkyDůležité odkazy

ADRIALAND s.r.o.

Údolní 11
602 00 Brno

(+420) 542 321 322
info@adrialand.cz
po-pá: 9–18 hod., so: 9–13 hod

Přihlaste se k odběru novinek

Neunikne vám žádná výhodná nabídka