Chorvatsko Dubrovník

Dubrovník je nejatraktivnější letovisko Chorvatska, starobylé město s přístavem čítající 50 000 obyvatel. Leží v jižním cípu Dalmácie chráněn horou Srđ a vyniká příjemným mírným podnebím a bujnou středomořskou vegetací. Díky jednomu z nejcennějších stavebních komplexů v Jihovýchodní Evropě byl v roce 1979 zapsán na seznam kulturního dědictví UNESCO.

K pamětihodnostem, které utvářejí ráz Dubrovníku a které jsou ve světě jedinečné, patří především jeho fortifikační systém. Staré město je opásáno masivními hradbami v délce 1940 metrů. Vznikaly od 8. do 17. století a jejich mohutnost v šířce 3 až 6 metrů a výšce až 25 metrů odradila všechny útočníky. Součástí opevnění jsou mohutné válcové věže, samostatné pevnosti a kasematová pevnost. Na několika místech je umožněn výstup na hradby a po zaplacení vstupného se můžete projít téměř po celé jejich délce. Stará část poskytuje neporušený obraz města z přelomu 17. a 18. století, tedy z doby po velikém zemětřesení v roce 1667. Starobylé kamenné domy, úzké uličky a uličky s mnoha schody mu propůjčují zvláštní půvab.

Hlavní vstup do města vede přes městskou bránu Pile, kudy dojdete na menší náměstí s Velkou Onofriovou kašnou. Uličkou nahoru vedou schody, kudy lze za poplatek vystoupit na hradby. Z náměstí rovně vede přes staré město hlavní ulice Stradun, kde se soustřeďuje celý společenský a obchodní život města. Na jejím konci je situované náměstí Luža, od středověku centrum veřejného života. Zde stojí Rolandův sloup z 15. století, symbol svobodného obchodního města, barokní chrám sv. Blažeje (Sv. Vlaho), patrona města a palác Sponza, vedle něhož se tyčí městská zvonice z 16. století. Průchod vede k malému městskému přístavu, odkud se můžete vydat na vyjížďku na blízký ostrůvek Lokrum s bohatou mediteránskou vegetací a romantickými písčitými plážemi.
Kousek dál od náměstí Luža stojí nejkrásnější stavba Dubrovníku - knížecí palác (Knežev dvor), sídlo proslavené dubrovnické diplomacie, dubrovnických knížat, většiny republikových úřadů a zasedání Malé a Velké rady. V blízkosti je také městská tržnice s místními zemědělskými plodinami, kde je rušno především dopoledne.


Hotelová a sportovně-rekreační část uprostřed zelené přírody leží západně od města na poloostrově Lapad, nejexkluzívnější část jižně od centra nabízí překrásný pohled na hradby. V centru Dubrovníku jsou každoročně pro domácí i turisty pořádány Dubrovnické letní hry, festival hudby, divadla a folklóru, který se odehrává na mnoha venkovních jevištích, jimž slouží historické památky jako autentické kulisy.
 

Ubytování Dubrovník

Další nabídky

Turistické zajímavosti

 • Historie a památky

  Podle historických pramenů bylo město založeno uprchlíky ze zničeného Epidauru (dnešní Cavtat) začátkem 7. století...

  více

 • Koupání a pláže

  V Dubrovníku je spousta pěkných míst ke koupání. Jihovýchodně od starého města leží městské koupaliště Banje...

  více

 • Sport

  Sportovním aktivitám se můžete věnovat na poloostrově Lapad, kde je několik hřišť a tenisových terénů...

  více

 • Zábava a noční život

  Dubrovník nabízí řadu možností zábavy...

  více

Last Minute DubrovníkDůležité odkazy

ADRIALAND s.r.o.

Údolní 11
602 00 Brno

(+420) 542 321 322
info@adrialand.cz
po-pá: 9–18 hod., so: 9–13 hod

Přihlaste se k odběru novinek

Neunikne vám žádná výhodná nabídka