Orebić - Historie a památky

Historie a památky

Pelješac byl obydlen od prehistorie ilyrskými kmeny. Dochovaly se kamenné hromady, které sloužily jako tvrze na vyvýšeninách a v nichž jsou také hrobky. Nad vsí Nakovane byla objevena jeskyně s nedotčenými pozůstatky (Spila kod Nakovane), která sloužila jako ilyrská svatyně. V 1. století před n. l. osídlovali území Římané, kteří zakládali podél pobřeží a v úrodných terénech svá sídla, tzv. rustikální vily. Nejdochovalejší stavbu tohoto typu najdeme na blízkém ostrůvku Majsan.
V době stěhování národů oblast osídlili Slované. V 5. a 6. století přijalo zdejší obyvatelstvo křesťanství a vstoupilo pod správu Byzance. Ve 14. století koupila ostrov Dubrovnická republika. Pod jejím vlivem se značně rozvila mořeplavba, která se udržela až do zavedení parolodí. V roce 1865 byla v Orebići založena Pelješská námořní společnost (Pelješko pomorsko društvo), v jejímž vlastnictví bylo 33 zaoceánských plachetnic. Vzpomínky na místní kapitány uchovává orebičské Námořnické muzeum.

V úpatí západně od letoviska stojí goticko-renesanční františkánský klášter z 15. století uchovávající uměleckou sbírku. Klášterní kostel Panny Marie Andělské (Gospa od Anđela) je ozdoben reliéfem Madony Nikoly Firentince. Místo nabízí pěkný výhled na Pelješský průliv i ostrovy Korčulu, Mljet a Lastovo.
Vysoko v kopci nad klášterem se nachází gotický kostel Gospa od Karmena v barokní obnově, s antickými sarkofágy. Bujná vegetace však zastíňuje výhled.

Ubytování Orebič

Další nabídkyDůležité odkazy

ADRIALAND s.r.o.

Údolní 11
602 00 Brno

(+420) 542 321 322
info@adrialand.cz
po-pá: 9–18 hod., so: 9–13 hod

Přihlaste se k odběru novinek

Neunikne vám žádná výhodná nabídka