Národní park Paklenica

Národní park Paklenica

Paklenica je po Plitvických jezerech druhým nejstarším národním parkem v Chorvatsku. Trvale jím byla prohlášena v roce 1949, poté co tento titul dočasně získávala od roku 1928. Leží při Jadranské magistrále Zadar (46 km) - Rijeka (180 km), 2 km od městečka Starigrad - Paklenica. Rozkládá se v nejjižnější části pohoří Velebit, který zde sahá téměř k samému moři. Přestože oblast působí jako nepřístupná divočina, patří k nejnavštěvovanějším národním parkům v Chorvatsku. Je snadno dostupný a umístěn v blízkosti turistických přímořských destinací.Na poměrně malém území 95 km2 se nachází neobvyklé přírodní bohatství, pestrý živočišný a rostlinný svět a různorodé geomorfologické jevy. Hlavní atrakcí parku jsou dva hluboké kaňony - Velika a Mala Paklenica, které jsou lemovány strmými vysokými skalisky. Zde je situováno nejznámější alpinistické centrum v Chorvatsku známé i ve světě.
Díky značnému výškovému rozdílu je zde několik vegetačních a podnebních pásů. V přímořské části parku panuje mediteránní podnebí, zatímco v nejvyšších částech vládne horské. Nejvyšší část parku tvoří úzký hřeben pohoří Velebit s nejvyšším bodem Vaganjski vrh (1757 m). Oblast nad kaňony a v jejich vyšší části je pokryta souvislým rozsáhlým lesním porostem. Zvláštní zajímavostí jsou četné jeskyně, kterých je více než sedmdesát, nejnavštěvovanější je Manita peć. Park křižuje 150 km turistických cest, horské stezky vedou až na nejvyšší velebitské vrcholy.
Při několikadenním pobytu v parku slouží k ubytování horská chata, několik dřevěných chatek k přenocování i tradiční pastýřská stavení, především v horské části.
Lesy jsou hlavním důvodem prohlášení této oblasti národním parkem, převažuje bukový porost doplněný černými borovicemi. Roste zde 1000 druhů a poddruhů rostlin, z nichž je 79 endemických, např. velebitský zvonek. Rozsáhlá území se značnými výškovými rozdíly jsou domovem mnohých živočichů. Vyskytuje se zde kamzík, rys, vlk, medvěd, liška, divoké prase, 230 druhů ptáků, netopíři a jiní podzemní tvorové.Kaňon Velika Paklenica je 14 km dlouhý a 500 až 800 metrů široký, protéká jím stejnojmenný divoký potok, který částečně mizí v podzemí. V létě je často vidět jen vyschlé koryto. Dřívější spojnice mezi přímořím a oblastí Lika dnes slouží jako příjemná pěší stezka.

Vstup do kaňonu Velika Paklenica leží 2 km od města Starigrad-Paklenica nad obcí Marasovići. U vstupní recepce je možné získat veškeré informace i suvenýry. Zde se nachází velké parkoviště. Autem můžete pokračovat po zaplacení vstupného dále do parku na bezplatné parkoviště v úzkém kaňonu vzdálené 500 m, to však v létě bývá obsazené. Samou orientaci v parku usnadňují četné vícejazyčné ukazatele.

Několik set metrů od vchodu se nachází nejužší část zvaná Klanci, která má šířku pouhých 50 metrů. Podél kaňonu se tyčí strmé vápencové skály, 400 metrů vysoké. Jsou zde tzv. bunkery, podzemní tunely vybudované jugoslávskou armádou. Cesta dále stoupá a rozšiřuje se v zelenou oázu Anića luka (250 m n. m.), kde je možné se napít pramenité vody a odpočinout si. Odsud se nabízí překrásný výhled zpět do nižší části kaňonu. Odbočka vpravo vede k 712 metrů vysoké příkré skalní stěně Anića kuk, nejznámějšímu cíli alpinistů. Rovně se cesta do kopce zužuje. V kaňonu se nachází několik zajímavých jeskyní. Do nejatraktivnější z nich, zvané Manita peć, se dostanete odbočkou vlevo od Anića luka. Po cestě se do výšky 80 m zdvíhá skála Zub Manite peći, jeden z cílů alpinistů. Vstup do jeskyně je zpoplatněn a možný jen s průvodcem. Jeskyně je 175 metrů dlouhá a rozdělena na dvě velké síně s mnoha krápníkovými útvary.
Další zastavení i úkryt před nepříznivým počasím při pokračování kaňonem nabízí hájenka Lugarnica (400 m n. m.) s překrásným pohledem na bukové lesy. Tato oblast již není tolik navštěvovaná. Cesta stoupá k horské chatě (Planinarski dom, 550 m n. m.) a dále až k nejvyšším vrcholům, kam se vydávají jen velmi zdatní turisté.Kaňon Mala Paklenica není tolik navštěvovaný, je zavalen kameny a potok zde není tolik silný. V období dešťů a tání je kaňon neschůdný. Dlouhý je 12 km a široký 400 až 500 metrů. V budoucnu se má stát zónou divočiny a hnízdiště chráněného bělohlavého supa. Prostor mezi oběma kaňony tvoří nepřístupná náhorní plošina. Vstup do Male Paklenice leží o 2 km blíže k Zadaru než do Velike Paklenice, u obce Seline.

U správní budovy Národního parku je umístěn kemp, který využívají hlavně alpinisté. Národní park provozuje ve Starigradu prezentační centrum a také vzdělávací centrum Mala Paklenica. Organizují zajímavé přednášky, videoprojekce, trekking, pozorování ptáků i akce na přání nejrůznějších tematicky zaměřených skupin.
Oblast kaňonů připomíná americký divoký Západ, díky čemu je častou kulisou evropských westernových filmů. Natáčel se zde i slavný film o Vinnetouovi - Poklad na Stříbrném jezeře.

mapy Národního parku Paklenica
informace pro alpinisty
naučné a cyklistické stezky
ceník
jeskyně Manita peć

Ubytování Chorvatsko

Další nabídkyDůležité odkazy

ADRIALAND s.r.o.

Údolní 11
602 00 Brno

(+420) 542 321 322
info@adrialand.cz
po-pá: 9–18 hod., so: 9–13 hod

Přihlaste se k odběru novinek

Neunikne vám žádná výhodná nabídka