Chorvatsko Veli Iž

Ostrov Iž se nachází uprostřed Zadarského souostroví mezi ostrovy Dugi otok a Ugljan. Leží asi 14 námořních mil od Zadaru. Veli Iž, příjemná osada v západní části stejnojmenného zadarského ostrova, je ideálním místem k  poklidné letní dovolené. Obyvatelé se živí  rybářstvím a zemědělstvím. Každodenní spojení lodní linkou do Zadaru a zpět činí ostrov lehce dostupným i pro rodiny s menšími dětmi. V poklidném městečku, jež se vyznačuje pěknou architekturou, je několik hezkých budov, vystavěných v románském slohu a vskutku hodnotné ukázky zdejších památek se nalézají i v Národopisném muzeu. Nejvyšším bodem ostrova je Korinjak (168 m n. m.). Iž je pokrytý malými lesíky, olivovými háji, fíkovníky a vinicemi. Bršanj - trajektové přístaviště, které slouží ostrovu Iž. Silnice vedoucí z přístavu spojuje všechna sídla. Iž je ostrovem rybářů, hrnčířů, olivových hájů a typického rostlinstva. Iž je jediným dalmatským ostrovem, jehož obyvatelé uchovávají tradici hrnčířství. Nádoby, vyrobené z charakteristické hrnčířské hlíny, i dnes lákají kupující svým tvarem. Každým rokem v červenci zde probíhá “Ižská slavnost”. Tradice tohoto svátku pochází z antických dob. Návštěvníci mohou spatřit ostrovany v tradičních krojích, poslechnout si typické zdejší písně, shlédnout lidové tance a ochutnat domácí jídla. Zúčastní se i volby ižského krále, jehož doba vlády trvá jeden rok.

Ubytování Ostrovy

Další nabídky

Turistické zajímavosti

 • Historie a památky

  Nejzajímavější stavbu představuje původní románské šlechtické sídlo rodiny Fanfogna, která se změnila v průběhu 19. stol. ve školu. Ostrov Iž obklopuje několik ostrůvků. Iž byl osídlen již v antice. lllyrská opevnění s obrannými valy byla objevena na pahorku Veli Opačac východně od sídla Veli Iž a podobné pozůstatky byly nalezeny na pahorku Košljun. V poklidném městečku, jež se vyznačuje harmonickou architekturou, je několik hezkých budov, vystavěných v románském slohu a vskutku hodnotné ukázky zdejších památek se nalézají i v Národopisném muzeu. Pro více kulturních památek neváhejte navštívit blízká města, například Preko nebo Zadar.

  více

 • Koupání a pláže

  Pláže jsou zde oblázkové, místy pískové. Pozvolný vstup do moře, který je vhodný zejména pro děti a neplavce. Malé ostrůvky jsou obklopeny bujnou vegetací a vytváří tak klidná zákoutí pro relaxační chvíle.

  více

 • Sport

  Tento ostrov nabízí skvělé podmínky pro potápění, jachting, windsurfing. Dále si můžete zahrát volejbal, fotbal. Pro více sportovního vyžití neváhejte navštívit blízká města.

  více

 • Zábava a noční život

  Restaurace, bary, kavárny, obchůdky se suvenýry. Vystoupíte-li na vršek kopce Korinjak, uvidíte celé souostroví. Každým rokem v červenci zde probíhá “Ižská slavnost”. Tradice tohoto svátku pochází z antických dob. Návštěvníci mohou spatřit ostrovany v tradičních krojích, poslechnout si typické zdejší písně, shlédnout lidové tance a ochutnat domácí jídla. Zúčastní se i volby ižského krále, jehož doba vlády trvá jeden rok. Vzhledem k tomu, že je v moři kolem ostrova Iž rozeseto asi deset menších ostrůvků, milovníci plavby lodí si mohou vyrazit na výlety a prozkoumat zátoky a pláže na těchto ostrůvcích. Nenechte si ujít návštěvu Národního parku Kornati.

  více

Last Minute Veli IžDůležité odkazy

ADRIALAND s.r.o.

Údolní 11
602 00 Brno

(+420) 542 321 322
info@adrialand.cz
po-pá: 9–18 hod., so: 9–13 hod

Přihlaste se k odběru novinek

Neunikne vám žádná výhodná nabídka