Přírodní park Biokovo

Přírodní park Biokovo

Mohutné pohoří Biokovo se táhne nad oblíbenou Makarskou riviérou v oblasti Střední Dalmácie v délce 36 km. Je součástí dinárské horské soustavy. Přírodní park (podle české terminologie Chráněná krajinná oblast) byl vyhlášen v roce 1981 na ploše 196 km2, v nadmořské výšce 200 - 1762 m n. m. Rozprostírá se od průsmyku Dupci na Jadranské magistrále na severozápadě po Gornji Igrane na jihovýchodě. Vytváří překrásnou scenérii nad oblíbenými letovisky Brela, Baška Voda, Makarska, Tučepi, Podgora.Vstupní recepce se nachází u obce Gornja Podgora nad městem Makarska směrem na Vrgorac. Od vstupu až na nejvyšší horu Biokova - Sv. Jiří (Sv. Jure, 1762 m) vede 24 km dlouhá úzká asfaltová silnice, po níž se můžete vydat na kole (zdatní cyklisté), skútru nebo autem (zkušení řidiči). V rámci parku vede 40 značených turistických a cyklistických tras, naučná ekologická cesta a naučná geologická stezka.
Zvláštním bonusem jsou vyhlídky, z nichž se nabízí překrásný výhled na letoviska Makarské riviéry a na moře poseté ostrovy. Po vystoupání serpentinami od vstupní recepce je první vyhlídka Staza (897 m). Nedaleko leží pohostinský objekt Vrata Biokova, kde organizují projížďky na koních. Na 13. kilometru biokovské silnice se nachází vyhlídka Ravna vlaška (1 228 m). Zde můžete pozorovat okolní krásy pomocí panorámského dalekohledu a v informačním centru získat veškeré informace i materiály o přírodním parku. V blízkosti vrcholu Vošac vede odbočka 800 metrů dlouhá odbočka k parkovišti a dále se po 15 minutovém výstupu dostanete na vyhlídku Štrbina (1320 m). Vyhlídka na hoře Vošac (1422 m) je od parkoviště vzdálena 20 minut chůze. Po 6 km rovně po silnici od odbočky na horu Vošac dosáhnete nejvyššího bodu Biokova - Sv. Jure (1762 m). Vedou sem také horské stezky z vesničky Makar nad městem Makarska přes horu Vošac, z vesnice Veliko Brdo nad Makarskou a stezka z vnitrozemí. Na vrcholu Sv. Jure se tyčí televizní věž a kousek dál stojí kostelík sv. Jure. Původní kostelík se datuje z 12. století. Odsud se nabízí panorámský výhled na Záhoří (Zagorje) i na ostrovy a moře a při velmi pěkném počasí je vidět hory v Bosně a Hercegovině a sousední Itálie (Monte Gargano).Nad hrozivě příkrými útesy se rozprostírá náhorní plošina s hlubokými jamami. Povrch pokrytý kamením působí hole a chudě. Ve skutečnosti je však bohatý rostlinnými i živočišnými druhy. V bukových, jedlových a borových lesích se nachází téměř 1 500 druhů rostlin, mezi nimiž je spousta endemitů. Ze savců jsou to např. kamzíci, mufloni, divočáci, netopýři, občas vlk nebo medvěd. Z velkého počtu ptáků je třeba zmínit orla skalního a supa bělohlavého. Také jeskynní život je bohatý.
Veškeré srážky jsou svedeny do pramenů v úpatí, kde vyvěrají jako vřídla, často i pod hladinou moře. Největší je podmořský pramen v zátoce Vrulja na začátku Makarské riviéry před letoviskem Brela.Pohoří Biokovo bylo formováno před 65 miliony let v období křída, kdy byla zemská kůra vyzdvižena a vytvořila horská pásma, jako jsou Alpy nebo Dinaridy, jejíž součástí je i Biokovo. V rozpustném vápenci vytvořila příroda spousta krasových jevů - závrty, škrapy, prohlubně, jeskyně, jámy, se kterými se můžete seznámit v rámci Geologické stezky (na 9. kilometru silnice, trvání asi 30 minut). V nejhlubší jámě Amfora (-788 m) se drží led a sníh po celý rok. Do vynalezení lednic jej těžili legendární biokovští ledaři.

Přes nedostatek úrodné půdy, silný studený vítr bóra a dlouhé sněhové zimy zde byli přítomni lidé již před tisíci lety. O ilyrských osídleních svědčí kamenné mohyly, pastýřské příbytky a ohrady, studny a prohlubně, kde se pěstovalo obilí a dodnes oblíbené biokovské brambory.

Na přímořských svazích Biokova nad vesničkou Kotišina 3 km od města Makarska, pěšky asi 45 minut, je umístěna botanická zahrada Kotišina, která je součástí přírodního parku. Založil ji vědec a františkán Jure Radić s cílem ochránit a popularizovat rostlinný svět Biokova. Nejde o klasickou botanickou zahradu, zamyšlena je jako ohrazená část přírody, kde rostliny rostou svévolně. Na ploše 16,5 hektarů najdeme zhruba 300 rostlinných druhů od typicky mediteránních po horské. V blízkosti botanické zahrady při samých skalách jsou pozůstatky opevněného kastela ze 17. století.

přístav v Bašce Vodě s pohořím Biokovo v pozadí


V parku můžete provozovat tyto aktivity: pěší túry, horolezectví, foto safari, cyklistiku, jízdu na koni, projížďku v kočáře. Pro speologické aktivity, paragliding a alpinistiku je třeba povolení správy parku a jednotlivých klubů sídlících v městě Makarská.

Veškeré informace Vám poskytnou v informačním centru, které sídlí ve městě Makarská na nábřeží.

Ubytování Chorvatsko

Další nabídkyDůležité odkazy

ADRIALAND s.r.o.

Údolní 11
602 00 Brno

(+420) 542 321 322
info@adrialand.cz
po-pá: 9–18 hod., so: 9–13 hod

Přihlaste se k odběru novinek

Neunikne vám žádná výhodná nabídka