Přírodní park Telaščica

Přírodní park Telaščica

Přírodní park (podle české terminologie chráněná krajinná oblast) se nachází v jihovýchodní části severodalmátského ostrova Dugi otok a administrativně připadá k Zadarskému županství. V jeho bezprostředním sousedství leží národní park Kornati. Perlou této oblasti je dlouhá před nepříznivými vlivy chráněná zátoka Telašćica, jedna z nejhezčích na chorvatských ostrovech. Díky výjimečné kráse a přírodnímu bohatství byla tato oblast prohlášena v roce 1988 přírodním parkem. Park zaujímá rozlohu 70 km2 včetně přilehlých ostrůvků a mořské části, která představuje téměř dvě třetiny chráněné oblasti. Zvláštností jsou velkolepá strmá skaliska, až 180 metrů vysoká, směrem na otevřené moře. Jedná se o stejný fenomén jako na Kornatském souostroví, vyzdvihnutím povrchu při podvláčení africké litosférické desky pod euroasijskou. Zátoku lemuje 13 ostrovů a ostrůvků a v ní samé je dalších šest ostrůvků. Je nejbezpečnějším, nejhezčím a největším přírodním přístavem v Jadranském moři. Táhne se v délce 8 km a je velmi členitá. Ke koupání i odpočinku vyzývá 25 malých písečných pláží.Na vnější straně zátoky Telašćica se táhne dlouhá skalní stěna. Zde se z vyhlídky Grpašćak (161 m) nabízí nejkrásnější pohled na okolí. V blízkosti stěn se často objevují delfíni. Na samých stěnách v moři žijí nejrůznější koráli, včetně vzácného korálu červeného.

Bohatá mediteránní vegetace čítá 300 rostlinných a stejně tolik živočišných druhů. Vyskytují se zde např. netopýři, 79 druhů ptáků, spousta ještěrek a želvy. Podmořský svět je mimořádně atraktivní pro potápěče.
V oblasti najdeme mnoho protikladů - klidné pláže mírně se svažující do moře na jedné straně a vysoké strmé skály z druhé, jihozápadní oblasti s hustými lesy borovic a dubů a pusté kamenné polopouště na severovýchodě.
Jméno Telašćica (lat. Tilagus) odvozeno od jejího vzhledu. Vypadá jako tři spojená jezera, která na sebe navzájem navazují. V blízkosti je populární jezero Mir. Voda v jezeře je slaná, v létě dosahuje teplota vody až 33 °C. Na dně v jeho jihovýchodní části se nachází léčivé bahno.Území bylo obydleno již v dávných dobách, to dokazují pozůstatky římských staveb a četné raně románské kostelíky. Právě zde můžeme hledat počátky chorvatského rybářství. První zápis o této činnosti pochází z 10. století.
V plodných oblastech se nacházejí obdělávaná pole s vinnou révou a olivovníky. Nejbližším a zároveň největším místem na ostrově je městečko a přístav Sali, odkud vede do zátoky Telašćica cesta. Do přírodního parku Telašćica jsou organizovány lodní výlety z blízkých přímořských letovisek, často spojené s výletem do národního parku Kornati. Lodě, které chtějí vplout do zátoky Telašćica, musí zaplatit vstupné. V rámci parku se na ostrově Katina a v zátokách Mala Proversa, Mir a Magrovica nacházejí pohostinská zařízení, které nabízejí tradiční speciality z masa a ryb. Je zde možné pronajmout si ubytování, zapůjčit člun, jízdní kolo nebo skútr. Rozvíjí se zde také robinzonský turizmus.

plánek přírodního parku

Ubytování Chorvatsko

Další nabídkyDůležité odkazy

ADRIALAND s.r.o.

Údolní 11
602 00 Brno

(+420) 542 321 322
info@adrialand.cz
po-pá: 9–18 hod., so: 9–13 hod

Přihlaste se k odběru novinek

Neunikne vám žádná výhodná nabídka