Přírodní park Vranské jezero

Přírodní park Vranské jezero

Vranské jezero (Vransko jezero) je největším přírodním jezerem v Chorvatsku (30,2 km²). Leží při Jadranské magistrále na půl cesty mezi historickými městy Zadar a Šibenik, 4 km od Biogradu na Moru. Přírodní park byl v roce 1999 vyhlášen nad 57 km² území vodní plochy a bezprostředních okolních bažin mezi obcemi Pakoštane a Pirovac. Jezero je 14 km dlouhé a v průměru 2 km široké, s hloubkou 2 - 6 metrů. Jedná se o zatopené krasové pole a kryptodepresi (hladina nad úrovní moře, dno pod jeho úrovní).

V některých místech ho od moře dělí pouze 800 metrů široký vápencový hřeben a jeho nazelenalá a modrá barva jsou dobře viditelné při cestě Jadranskou magistrálou. Napájeno je několika sladkovodními prameny a s mořem je spojeno podzemními kanály. Aby se zamezilo častému zaplavování okolních oblastí, byl vykopán do moře úzký kanál Prosika. Dnes je možné v brakických vodách pozorovat sladkovodní i mořské ryby, z nichž jsou nejznámější kapr, štika, sumec (časté jsou kapitální úlovky do 150 kg), úhoř a cípal.Rájem pro milovníky přírody je ornitologická rezervace (vyhlášena roku 1983) v severozápadní části jezera, jedna z nejcenějších v Chorvatsku, významná i na evropské úrovni. Může se pochlubit vzácným téměř nedotčeným přírodním stanovištěm vodního ptactva. Dosud bylo zaznamenáno 241 druhů ptáků, z nichž 102 druhů hnízdí na území parku.


Kolem jezera vede cyklistická trasa v délce 40 km, která nabízí cyklistům i pěším návštěvníkům bezprostřední seznámení s přírodou, širokým spektrem barev a neodolatelnou vůní bylin. Stezka prochází vyhlídkovými body na východní straně jezera. Na vrcholu kopce Kamenjak nad střední částí jezera se nachází vyhlídka, recepce přírodního parku a kaple Všech Svatých (kapelica Svih Svetih). Místo k odpočinku je vybaveno dřevěnými lavičkami, informačními tabulemi i teleskopem. Nabízí se zde překrásný pohled na celé jezero, část Kornatského souostroví i okolní letoviska.

 


V blízkosti jezera severozápadním směrem je umístěna obec Vrana, kde lze vidět pozůstatky bouřlivé a slavné minulosti tohoto kraje i selský způsob života. Na okolních úrodných polích (Vransko polje) se pěstuje spousta zeleniny. Zdejší území bylo osídleno již 2 000 let před n. l. O několika římských hospodářstvích svědčí archeologické průzkumy v oblasti Crkvine i dalších místech kolem jezera. Vrana je rodištěm dvou historických osobností, renesančních malířů Francesca a Luciana Laurana (Vranjanina), kteří působili v Itálii.

V městečku stojí nejzápadněji situovaná památka islámského stavitelství. Jedná se o Maškovića han, turecký zájezdní hostinec ze 17. století, který dal postavit rodák, turecký vezír Jusuf Mašković. V jeho blízkosti stojí zbytky římského vodovodu, který dodával vodu až do města Zadar (antická Jadera). Zájem turistů vzbudí i pozůstatky středověkého hradu templářského řádu a později kláštera Johanitů, který byl místem mnoho bitev.Správa národního parku organizuje pozorování ptactva. Také sportovní rybáři si přijdou na své, chytat ryby na jezeře i ze břehu mohou po celý rok, s vyjímkou území ornitologické rezervace. Rybářské lístky lze zakoupit na recepci autokempu, kde si můžete také pronajmout loďku.

Ubytování Chorvatsko

Další nabídkyDůležité odkazy

ADRIALAND s.r.o.

Údolní 11
602 00 Brno

(+420) 542 321 322
info@adrialand.cz
po-pá: 9–18 hod., so: 9–13 hod

Přihlaste se k odběru novinek

Neunikne vám žádná výhodná nabídka