Chorvatsko Primošten

Primoštěn je město s přístavem a turistické centrum v neuvěřitelně nádherném přírodním prostředí, chráněném před severními větry. Má 1750 obyvatel. Leží na poloostrově mezi zátokami Raduča a Primošten. Mezi hlavní ekonomické aktivity patří, pěstování vinné révy, olivovníků, rybolov a cestovní ruch. V zátokách se táhnou 2 velké pláže. Před Primoštenem leží několik samostatných ostrůvků. Okolní svahy pokrývají známé primoštenské vinice.
 
Město je jedním z nejkrásnějších městeček v Jaderském moři a proslulým turistickým centrem Dalmácie. Jádro starého města charakterizuje síť úzkých uliček a na sever a na jih leží hotely a Marina. Na ostrově Smokvica se nachází nudistická pláž. Letní měsíce se vyznačují mnoha tradičními slavnostmi a kulturními událostmi.
 
V 16. století bylo mostem spojeno osídlení ostrova s pevninou. Název Primošten je odvozen od chorvatského slova primostiti, což znamená přemostit. Bylo obklopeno zdí s věžemi, které ovšem byly v 19. století přestěhovány. Dnes je Primošten spojen s pevninou silnicí vedenou po náspu. Kostel sv. Juraj z 15. století byl rekonstruován v r. 1760. Místní přístav je chráněn severovýchodními a severozápadními větry.Vesnice je malebná, prudkými úzkými uličkami a některými starými tradičními venkovskými stavbami. Ve vesnici je možné ochutnat přímo u zdejších vinařů proslulé zdejší červené víno babić, pohostí tu návštěvníka i místní specialitou - ovčím sýrem a sušenými fíky, umožní mu nahlédnout do starobylého interiéru zdejších domů.
 
Vinice mají status "světové památky lidské práce a dřiny": jsou to maličké vinice, kde zídky naskládané z lomového kamene (gromače) chrání jednotlivé keře vinné révy před nepohodou a které v téměř holém krasu chrání půdu, donesenou sem před staletími zdejšími zemědělci na zádech v nůších, před erozí větrem.

Ubytování Primošten

Další nabídky

Turistické zajímavosti

 • Historie a památky

  Stará vesnice je terasovitě rozmístěna na nevelkém poloostrově. Její počátky sahají až do středověku.

  více

 • Koupání a pláže

  Nejpěknější koupání je na dvou oblázkových plážích v blízkosti šíje rekreačního poloostrůvku Raduča - na severní straně v zátoce Velika Raduča a na jižní straně Mala Raduča.

  více

 • Sport

  Primošten má dobré podmínky pro provozování vodních sportů: jachtingu (škola jachtingu), potápění (škola potápění), windsurfingu ale i dalších sportů (hřiště na plážový volejbal, tenis, stolní tenis, volejbal, bowling, kuželky, minigolf).

  více

 • Zábava a noční život

  Na otevřené scéně na náměstí se pořádají v letní sezóně zábavní akce, koncerty, folklorní programy a různá vystoupení.

  více

Last Minute PrimoštenDůležité odkazy

ADRIALAND s.r.o.

Údolní 11
602 00 Brno

(+420) 542 321 322
info@adrialand.cz
po-pá: 9–18 hod., so: 9–13 hod

Přihlaste se k odběru novinek

Neunikne vám žádná výhodná nabídka