Itálie Pineto


Pineto je klidné a malebné letovisko na středním Jadranu s dlouhou, sedmikilometrovou, písečnou pláží. Pineto je obklopeno borovicovými lesy, nabízí možnost dlouhých procházek, projížděk na horských kolech, ale i široké možnosti zábavy a sportovního vyžití. V nedalekém Tortoretu Lidu najdete jeden z největších aquaparků v oblasti Palmové riviéry - Onda Blu.


Pineto leží v provincii Teramo, v regionu Abruzzo ve východní Itálii. Má 14 tisíc stálých obyvatel. Jméno dostalo podle piniových hájů, kterými jsou místní pláže doslova protkané.
Pineto je jednou ze „sedmi sester“. Tak se říká sedmi nejvýznamnějším letoviskům v provincii Teramo. Jedná se o tyto: Martinsicuro, Alba Adriatica,Tortoreto, Giulianova, Roseto degli Abruzzo, Pineto a Silvi Marina. Pláže v Pinetu už několikrát získaly modrou vlajku „La Bandiera Blu“, což je ekologická cena pro symbol čistoty moří a oceánů a neznečištěného prostředí. Pineto ji naposledy získalo v roce 2007.
Na jižní hranici se Silvi Marina, dva kilometry od centra města, najdeteTorre di Cerrano. Přístav, kterému vévodí Torre di Cerrano, byl vybudován v 16. století, za vlády císaře Karla V. (1500 – 1558). Strážná věž měla chránit oblast před tureckými nájezdy. Ti sídlili na území dnešního Chorvatska, 100 km vodní cestou, přes Jadran. Dnes je v budovách, které k věži patří, moderní laboratoř zkoumající mořský život.


Od římských dob až do roku 1800 nebyly v oblasti dnešního Pineta žádné domy. Věci se změnily, když byla vybudována silnice k moři. První honosnou vilou, která zde byla postavena pro rodinu Filiani, byla Villa Filiani. S vybudováním adriatické železnice (1860) se začala oblast ještě více rozvíjet. Luigi Filiani se rozhodl, že zde stvoří nezapomenutelné přímořské letovisko a tak začal sázet piniové stromy. V roce 1923 získal od námořního úřadu koncesi na pětadvacetiletý pronájem pláží. Podél pláží zasadil 2000 pinií (Pinus pinea), a na kopcích okolo duby křemeláky, rododendrony a vavříny. Po 25 letech pronájmu, vrátil zvelebenou oblast státu. Pobřeží mezi Villa Filiani a Torre di Cerrano se dřív říkalo Altri-Mutignano nebo Villa Filiani. Název Pineto pochází až z roku 1925. Luigi Filiani, inspirován poémou La Pioggia nel Pineto (Déšť v piniovém háji) od spisovatele Gabrielle d´Annunzio, se rozhodl, že toto území pojmenuje Pineto.


Pineto je nové, moderní město, ale nemá žádné antické památky a četné historické zajímavosti. Nedaleké středověké Mutignano, na kopcích nad Pinetem (s úžasným výhledem právě na Pineto), je místem tradičních venkovských festivalů a slavností. Tři dny trvají slavnosti Festa di Santa Maria. A začíná se vždy první neděli v srpnu! Město Mutignano je zajímavé i svými zdmi. Na většině je vykreslen život ve městě v dávných dobách i v současnosti.
Pineto má nádherné, písečné pláže a je velmi vhodné pro malé děti. Pineto je zkrátka střediskem, které je ideální pro milovníky klidné dovolené.
Charakteristickým znakem letoviska Pineto je písečná promenáda lemující mořské pobřeží, kde můžete při večerní procházce ochutnat výbornou italskou zmrzlinu, či jen tak posedět v některé z kaváren, nebo tradičních italských restaurací. V posledních letech se Pineto stává pro české turisty jedním z nejoblíbenějších míst Palmové riviéry.


Ve Pinetu najdete kromě nádherných pláží, také nepřebernou nabídku ubytovacích kapacit a sportovišť. Určitě se nemůžete splést, pokud se Pineto stane místem jednoznačné volby Vaší dovolené.
Od 19. století, kdy si v Pinetu postavila rodina Filiani honosnou vilu, se o místo začali zajímat další bohatí Italové, kteří si zde stavěli své rezidence. Za zmínku stojí třeba vily v neoklasicistickém stylu – Villa Marucci, Villa Pretaroli, nebo Villa Caccianini. Nejkrásnější je Villa Padula, postavená v benátském stylu. Po 2. světové válce se Pineto stalo natolik populárním, že se záhy vyšplhalo mezi nejoblíbenější evropská letoviska. Jeho slávu šířily i hvězdy hudebního a filmového nebe.
Ale nejen moře láká návštěvníky. Výtečná kuchyně, historické památky, příroda, to vše by nemělo zůstat opomenuto. Na výlet lákají i další turistická centra: Martinsicuro, San Benedetto del Tronto, Pesaro, Fano, Cupra Marittima, Alba Adriatica, Villa Rosa, Silvi Marina, Montesilvano. To všechno jsou letoviska, která se pyšní nádhernými písečnými plážemi.
Na plážích se důrazně dbá na recyklaci a je výrazně redukován průmysl, který by ohrožoval celou lázeňskou oblast a nezapomenutelné místo Vaší dovolené. Pineto láká turisty především v létě, ale podzimní a zimní měsíce, kdy jsou ulice téměř vylidněné a moře rozbouřené, může oslovit k návštěvě ty z vás, kteří si rádi užijete klidných procházek ve městě, které se v létě ani na chvíli nezastaví.

Ubytování Pineto

Další nabídky

Turistické zajímavosti

 • Historie a památky

  Od římských dob až do roku 1800 zde nebyly žádné domy. Věci se změnily, když byla vybudována silnice k moři. Prvním honosnou vilou, která zde byla postavena ...

  více

 • Koupání a pláže

  Letovisko Pineto je poseté spoustou úchvatných, písčitých pláží, které poskytují možnost pořádně si užít slunce a nádherné Jaderské moře ...

  více

 • Sport

  Asi není ani možné, abyste se v Pinetu nudili! V Pinetu a nejbližším okolí se můžete věnovat všem sportům, které Vás napadnou. Na plážích si můžete užít aktivit ...

  více

 • Zábava a noční život

  V létě Pineto ožívá a plní ho houfy turistů. Už od dubna probíhá řada festivalů a přehlídek. Konají se koncerty, výstavy, představení pouličního divadla ...

  více

Last Minute PinetoDůležité odkazy

ADRIALAND s.r.o.

Údolní 11
602 00 Brno

(+420) 542 321 322
info@adrialand.cz
po-pá: 9–18 hod., so: 9–13 hod

Přihlaste se k odběru novinek

Neunikne vám žádná výhodná nabídka