Itálie Grado


Grado, proslulé evropské přímořské letovisko a nezapomenutelná turistická oblast. Významné letovisko už z dob Rakouska–Uherska a jedno z prvních, kde vlastnili některé hotely i Češi. Ať už se jedná o nepřebernou nabídku ubytovacích kapacit, sportovišť , nebo nočního života, nemůžete se splést, pokud se Grado stane místem jednoznačné volby Vaší dovolené. Leží v severní části Jadranu , severně od Benátek.

Grado má bohatou historii. Za římských časů bylo předměstím vzkvétajícího města Acquileia.. V 6. století bylo sídlem křesťanského patriarchy a mnoha biskupů, kteří se zde usadili.. Spolupracovalo zejména s Benátkami, jejichž věhlasu a ochrany se mohlo těšit. Úřad „patriarchy z Acquileie“ byl opuštěn v 15. století a z Grada se stalo opět rybářské městečko, které jen vzpomínalo na dávné slavné časy. Většina památek (architektonické skvosty ve starém městě, zejména kostely plné mozaik) je právě z tohoto období.

Po pádu Benátek roku 1797, bylo Grado chvíli pod vlivem Francouzů a posléze spadalo do vlivu Rakouska - Uherska. Zejména v 19. století se zde vybudovaly nádherné pláže, které z Grada udělaly přímořský resort číslo 1 v tehdejší monarchii. Grado mělo světovou proslulost, protože sem jezdila evropská aristokracie. Za vlády Františka Josefa došlo k výstavbě lázní a Grado bylo vyhlášeno „oficiálními lázněmi Rakousko-Uherska“. Unikátní mikroklima se dodnes řadí mezi nejlepší lázeňská letoviska světa. Masáže, fitness centra, sauna, fyzioterapie, parní lázně, inhalace – to vše v nově zrekonstruovaném Spa Center. Hlavní pláž v Gradu je pokládána za nejkrásnější v Itálii a každý rok získává ocenění. Blízko ní najdete privátní golfový klub.


Grado, přístav a turistické centrum omývané Jaderským mořem, leží v oblasti Friuli – Venezia Giulia. Rodákem z regionu Friuli byl slavný italský režisér, který rád svými filmy provokoval, Pier Paolo Pasolini. V benátském dialektu se Gradu říká Gravo, v friuliánském zase Grav. A ve slovinštině Gradež. Město, které leží mezi Benátkami a Terstem je pro ty z vás, kteří o dovolené hledáte nejen moře, ale i stopy historie. Grado a celá oblast bude určitě tou nejlepší možnou volbou. Pohostinnost regionu Friuli – Venezia Giulia můžete okusit na všech místech Riviéry. Lignano Sabbiadoro, Lignano Pineta, Lignano Riviera. To všechno jsou letoviska, která se pyšní nádhernými písečnými plážemi lákajícími k návštěvě.


Grado je živoucí město, vhodné pro trávení rodinné dovolené a jeho 15 kilometrů dlouhé písečné pláže, kterým se přezdívá „zlaté“, lákají k procházkám. Úzké uličky a malá, pitoreskní náměstíčka starého města zvou k romantickým toulkám. Laguna, která město obklopuje a jedinečné, neznečištěné životní prostředí , je dalším tahákem, který svádí do Grada návštěvníky z celého světa. Staré město je udržováno v původním historickém stylu, má svou atmosférou a půvab. Duch Grada je i v okolí přístavu. Posedět můžete v četných restauracích s nabídkou vyhlášených rybích specialit, v pizzeriích a kavárnách. Protože to pravé italské presso , to by určitě nemělo ujít vašim chuťovým buňkám!

Grado se pyšní tím, že důrazně dbá na ekologii. Na plážích se vše důrazně recykluje a je výrazně redukován průmysl, který by ohrožoval celou oblast a nezapomenutelné místo Vaší dovolené. Grado láká turisty především v létě, ale podzimní a zimní měsíce, kdy jsou ulice téměř vylidněné a moře rozbouřené, může oslovit k návštěvě ty z vás, kteří si rádi užijete klidných procházek ve městě, které se v létě ani na chvíli nezastaví. Přijeďte do Grada a uvidíte, že jeho šarm okouzlí i Vás!

Ubytování Grado

Další nabídky

Turistické zajímavosti

 • Historie a památky

  Grado bylo za časů starého Říma předměstím vzkvétajícího města Acquileia.. V 6. století bylo sídlem křesťanského patriarchy a mnoha biskupů, kteří se zde usadili ...

  více

 • Koupání a pláže

  Letovisko Grado je poseté spoustou úchvatných, písčitých pláží, které poskytují možnost pořádně si užít slunce a nádherné Jaderské moře ...

  více

 • Sport

  Asi není ani možné, abyste se v Gradu nudili! V Gradu a nejbližším okolí se můžete věnovat všem sportům, které Vás napadnou. Na plážích si můžete užít aktivit ...

  více

 • Zábava a noční život

  V létě město ožívá a plní jej houfy turistů. Celý rok probíhá spousta festivalů a slavností. První neděli v červenci si zapište do kalendáře unikátní akci ...

  více

Last Minute GradoDůležité odkazy

ADRIALAND s.r.o.

Údolní 11
602 00 Brno

(+420) 542 321 322
info@adrialand.cz
po-pá: 9–18 hod., so: 9–13 hod

Přihlaste se k odběru novinek

Neunikne vám žádná výhodná nabídka