Lignano Riviera - Historie a památky

Historie a památky

Je jen málo důkazů, že území, kde se nachází dnešní Lignano Riviera, bylo obydlené už v antických dobách. Podle části historiků, bylo v této oblasti jen prázdné území, jakási „země nikoho“, mezi Benátskou republikou a pevností Marano. Druhá část historiků se přiklání k verzi, že území bylo osídlené v římských časech. Soudí tak podle písemných dokladů, kde se k místu přidává dovětek „anum“, který svědčí o přítomnosti Římanů v této oblasti. Už v 5. století našeho letopočtu se území označovalo jako „Lignano“, kterému vládl jeho majitel, Lunius. Původ slova Lignano pochází od „Lupignanum“ – místo, kde žijí vlci. Poté bylo v majetku několika benátských šlechtických rodin, zejména rodiny Vendramin. Ta nechala vybudovat kostel sv. Zachariáše, významný historický monument Lignana. V 2. polovině 16. století vybudovala rodina Vendramin vojenskou pevnost a k ní přilehlý vojenský újezd „Terra del Dogado“. Lignano bylo přesto spíše osadou rybářů a zastávkou námořníků před plavbou a po ní. V roce 1812 mělo Lignano 70 obyvatel. Ve stejném roce zde byl postaven vojenský bunkr jako kontinentální blokáda proti anglickému námořnictvu.
Spisovatel Elio Bartolini věnoval Lignanu báseň, která začíná poeticky: „Při ústí řeky Tagliamento, kam se chodí lidé osvěžit a koně pít…“ Masivní turistický rozvoj města začal po 2. světové válce. V současnosti je Lignano Riviera nejoblíbenějším letoviskem v oblasti Friuli – Venezia Giulia.

V Lignanu stojí za zhlédnutí:

„Golfový klub „Golf club Lignano“
Kousíček od Lignana Sabbiadora, čeká na milovníky golfu lahůdka: golfový klub v Lignanu Riviera. Láká zájemce na 18 jamkové golfové hřiště. Místo pro konání mezinárodních soutěží.„Hemingway club“
V roce 1953 společnost z Lignano Pineta věnovala americkému spisovateli Ernestu Hemingwayovi nádherný pozemek, na kterém by si mohl vybudovat letní rezidenci. Hemingway dar akceptoval, ale už se nikdy do Lignana nevrátil. V roce 1984 zde byl vybudován „Hemingway club“, nádherný park o rozloze čtyř hektarů. Je obklopený 4000 vzrostlými stromy a rostou zde dokonce divoké orchideje. Park je protkán běžeckými trasami a dětskými hřišti. Najdete tu i amfiteátr, místo pro pořádání letních koncertů.

Ubytování Lignano Riviera

Další nabídkyDůležité odkazy

ADRIALAND s.r.o.

Údolní 11
602 00 Brno

(+420) 542 321 322
info@adrialand.cz
po-pá: 9–18 hod., so: 9–13 hod

Přihlaste se k odběru novinek

Neunikne vám žádná výhodná nabídka