Itálie Scalea


Scalea je jedním z největších a nejstarších městeček v oblasti Riviera dei Cedri. Scalea má 10 192 stálých obyvatel a je obklopená mořem a horami. Nachází se v regionu Kalábrie, v provincii Cosenza. Městečko získalo jméno podle schodovitých teras na kopcích, v jehož klínu na Capo Scalea se nachází. Scalea je synonymem moře, prázdnin a dovolené. Je jedním z nejnavštěvovanějších letovisek v Itálii. Ale Scalea není jen přímořský resort. Je významným symbolem kalábrijské kultury, historie a folklóru.
Scalea je rozdělena na dvě části. Scalea Vecchia je stará část města, ležící na kopci se starým normanským hradem, úzkými uličkami, paláci, portály, kostely a se zbytky středověkých hradeb. Staré město je celé vystavěné na „schodech“ (scalea), které daly městu jméno. Takže když chcete navštívit souseda, musíte po schodech buď nahoru, nebo dolů.
Scalea Nuova je nová část, s desítkami hotelů, obchodů, barů, kaváren, diskoték a jiných kulturních a sportovních zařízení. Nedávno bylo vybudováno centrum Scalea Marina, které se pyšní spoustou moderních hotelů a plážových zařízení.
Region byl obydlen už v prehistorických dobách, o čemž svědčí vykopávky z jeskyní v Torre Talao (byly zde nalezeny pravěké stopy staré 35 tisíc let!). Ve městě Lao (u ústí řeky Lao) už v 6. a 5. století př. n. l. žila vyspělá civilizace. V 7. století zde byla osada Petrosa, v klasickém období Fischia. Za římské nadvlády zde vyrostlo moderní město Lavinium se spoustou nádherných vil, které se rozkládaly na místních kopcích. Za Švábů, Angevinů, Aragonců a za španělské nadvlády byla Scalea důležitým centrem vědy a studia, cenné písemné památky se nám dosud zachovaly. Poprvé se v písemné podobě o městě zmínil normanský král Roger, který zde nějakou dobu žil a nechal zde postavit hrad. Ten v současnosti tvoří hlavní dominantu města.
Scalea byla mezi Italy oblíbená dávno předtím, než ji objevili zahraniční turisté. Pozemky zde byly levné a s příchodem prvních zahraničních turistů se začaly skupovat. Vyrostly na nich hotely a další ubytovací zařízení.
Mezi slavné rodáky patří: Gregorio Caloprese – matematik a filozof (18. století); historik Oreste Dito (19. století); umělec Peppino Cupido a spisovatelé Attilio Pepe, Carmelo Giordanelli a Carmine Manco. Posledně jmenovaný napsal o Scalee knihu: „Scalea prima e dopo“ (20. století).
Scalea má velmi příznivé klima: dlouhé horké léto a velmi mírnou zimu, takže devět měsíců v roce zde teploty přesahují 20 stupňů Celsia. Proto nejen v létě Scalea ožívá a je zde velmi rušno.
Díky klimatu se zde daří zemědělství, které se zaměřuje na pěstování jižního ovoce. Zejména citronů, pomerančů, mandarinek a dalšího jižního ovoce, zeleniny a vinné révy.
Určitě nevynechejte večerní procházku po městě. I Vy můžete pozorovat místní staré ženy, sedící před svými domy a debatující se sousedkami. Zkuste pozdravit a třeba Vás pozvou na skleničku limoncella! Protože Kalábrie, to není jen kouzelná země s azurovým mořem, úchvatnými horami a stopami historie, ale hlavně příjemní a přátelští místní obyvatelé. Jen málokdo zde ale hovoří anglicky, proto je dobré se vybavit italským slovníčkem!
Patronkou města je svatá panna Marie del Monte Carmelo. Město svou patronku slaví každoročně procesím, a to 16. července („Festa di Beata Vergine Maria del Monte Carmelo“).

Ubytování Scalea

Další nabídky

Turistické zajímavosti

 • Historie a památky

  Region byl obydlen už v prehistorických dobách, o čemž svědčí vykopávky z jeskyní v Torre Talao. Ve městě Lao už v 6. a 5. století př. n. l. ...

  více

 • Koupání a pláže

  Scalea je díky ideálním možnostem pro koupání vhodná pro celé rodiny, a zejména malé děti. Scalea nabízí osm kilometrů nádherných pláží ...

  více

 • Sport

  Scalea se nabízí všemožné sportovní vyžití. Divoká kalábrijská příroda a jeho nesčetné útesy a podmořské jeskyně lákají především plavce a potápěče ...

  více

 • Zábava a noční život

  Město má spoustu výborných a tradičních restaurací a taveren. Jako předkrm zkuste třeba místní specialitu, kterou je uvařená ryba s trochou fenyklu ...

  více

Last Minute ScaleaDůležité odkazy

ADRIALAND s.r.o.

Údolní 11
602 00 Brno

(+420) 542 321 322
info@adrialand.cz
po-pá: 9–18 hod., so: 9–13 hod

Přihlaste se k odběru novinek

Neunikne vám žádná výhodná nabídka