Itálie Fano


Fano je starobylé město s krásnými pamětihodnostmi, které leží asi 20 km jihovýchodně od Pesara. V minulosti bylo město hodně obývané námořníky a rybáři a bylo největší římskou kolonií na pobřeží Jadranu. Historické centrum, náměstí s fontánou, přilehlé parky, rybářský přístav a asi 20 km dlouhých písečných pláží jsou jako stvořené pro strávení příjemné dovolené.
Fano se nachází v regionu Marche, v provincii Pesaro a Urbino a má necelých 62 tisíc obyvatel. Leží na dávné spojnici severu s jihem – na Via Flaminia.
Charakteristickým znakem města Fano je kromě historického centra i rybářský přístav. A pochopitelně také promenáda lemující mořské pobřeží, kde můžete při večerní procházce ochutnat výbornou italskou zmrzlinu, či jen tak posedět v některé z kaváren, nebo tradičních italských restaurací. V posledních letech se Fano stává pro české turisty jedním z nejoblíbenějších míst v Itálii.
Ve městě Fano najdete nádherné pláže a nepřebernou nabídku ubytovacích kapacit a sportovišť. Určitě se nemůžete splést, pokud se Fano stane místem jednoznačné volby Vaší dovolené.
Místu se v dávných dobách říkalo Fanum Fortunae. Jméno pochází od chrámu věnovanému bohyni Fortuně (Fanum Fortunae: chrám Fortuny – Štěstěny). Roku 49 př. n. l., za vlády Julia Caesara, zde byla římská kolonie (další města, která pod tuto kolonii spadala, byla Pisaurum a Ancona). Julius Caesar nechal zbudovat městské hradby, jejichž ruiny se zachovaly. Za císaře Augusta (ve 2. stol. n. l.) byl zbudován oblouk, který sloužil ke vstupu do města. Ten se zachoval do dnešní doby.
Roku 538 bylo Fano zničeno Ostrogóty, znovu ho zbudovali Byzantinci a patřilo do „pětiměstí“: Pentapolis (do svazku měst se ještě řadilo Pesaro, Rimini, Senigallia a Ancona). Roku 754 bylo město věnováno papeži. Roku 1356 stál v čele města Galeotto I. Malatesta, byl však jen papežovým vikářem a plnitelem jeho vůle.
Město trpělo drancováním během napoleonských válek a za 1. světové války bylo bombardováno rakousko-uherskou námořní flotilou. Za 2. světové války došlo ve Fanu k masivnímu bombardování spojeneckým letectvem (zejména kvůli důležitému železničním uzlu a strategickým mostům na řece Metauro). V padesátých letech 20. století se Fano začíná stávat populárním letoviskem. Popularitu si udrželo dodnes!
Ale nejen moře láká návštěvníky. Výtečná kuchyně, historické památky, příroda, to vše by nemělo zůstat opomenuto. Fano se pyšní čistými plážemi, které ostatně najdete v celé provincii. Na výlet lákají i další turistická centra: Villa Rosa, San Benedetto del Tronto, Pesaro, Martinsicuro, Cupra Marittima, Alba Adriatica, Pineto, Silvi Marina, Montesilvano. To všechno jsou letoviska, která se pyšní nádhernými písečnými plážemi.
Na plážích se důrazně dbá na recyklaci a je výrazně redukován průmysl, který by ohrožoval celou lázeňskou oblast a nezapomenutelné místo Vaší dovolené.
Fano láká turisty především v létě, ale podzimní a zimní měsíce, kdy jsou ulice téměř vylidněné a moře rozbouřené, může oslovit k návštěvě ty z vás, kteří si rádi užijete klidných procházek ve městě, které se v létě ani na chvíli nezastaví.

Ubytování Fano

Další nabídky

Turistické zajímavosti

 • Historie a památky

  Místu se v dávných dobách říkalo Fanum Fortunae. Jméno pochází od chrámu věnovanému bohyni Fortuně (Fanum Fortunae: chrám Fortuny – Štěstěny) ...

  více

 • Koupání a pláže

  Pláže podél Lungomare se táhnou z Pesara do Fana. Jižněji pak z Cupra Marittima přes San Benedetto del Tronto a Martinsicuro až do Villa Rosa a Alba Adriatica ...

  více

 • Sport

  Nejvyhledávanějšími vodními sporty jsou jízda na vodních lyžích, potápění, plachtění na jachtě, jízda na vodních lyžích, windsurfing, rybaření a vodní pólo ...

  více

 • Zábava a noční život

  Každé léto, již od roku 1965, ve městě probíhá „Pesaro Film Festival – Mostra Internazionale del Nuovo Cinema“ ...

  více

Last Minute FanoDůležité odkazy

ADRIALAND s.r.o.

Údolní 11
602 00 Brno

(+420) 542 321 322
info@adrialand.cz
po-pá: 9–18 hod., so: 9–13 hod

Přihlaste se k odběru novinek

Neunikne vám žádná výhodná nabídka