Renesance

Renesance

Po rozpadu Římské říše zemi zaplavilo množství nájezdníků, kteří zdemolovali většinu italských budov a infrastruktury. Někteří zůstali, aby byli začleněni do nových království. Přesto od rozpadu Říma téměř až do současnosti trvalo období nepokojů - středověké boje mezi papeži, císaři a králi střídaly boje mezi rody a městskými státy. Tato doba vyústila v renesanci (italsky Rinascimento), kdy kombinace mocných mecenášů a talentovaných umělců vyústilo ve vznik největších uměleckých děl historie.

Renesanci v Itálii můžeme zasadit do období 14. a 15. století. Italská díla patří mezi špičku světové literatury - poezie Francesca Petrarci, Tassa nebo Ariosta, Boccacciova a Machiavelliho próza - to jsou díla, která obrovsky a trvale zapůsobila na další rozvoj evropské civilizace.

V malířství, architektuře a sochařství vynikali umělci jako Leonardo da Vinci, Rafael, Botticelli, Caravaggio nebo Michelangelo.

Leonardo da Vinci, Zvěstování (1472 - 1475), Galleria degli Uffizi, Florencie.

 

Caravaggio, Chlapec s košíkem ovoce (1592 - 1594).

 

Michelangelo Buonarotti, Pieta (1497 - 1499), Bazilika svatého Petra, Vatikán. 


Z italských skladatelů měli vyjímečný vliv autoři jako Monteverdi, Palestrina, Vivaldi, v 19. století vznikala romantická opera skladatelů jako Gioacchino Rossini, Giuseppe Verdi, a Giacomo Puccini.


Giuseppe Verdi, portrét skladatele z roku 1886, namaloval Giovanni Boldini.

 

Současní italští umělci, spisovatelé, filmaři, architekti, hudební skladatelé a designeři významně přispívají k západní kultuře i dnes.

 

 

Ubytování Itálie

Další nabídkyDůležité odkazy

ADRIALAND s.r.o.

Údolní 11
602 00 Brno

(+420) 542 321 322
info@adrialand.cz
po-pá: 9–18 hod., so: 9–13 hod

Přihlaste se k odběru novinek

Neunikne vám žádná výhodná nabídka