Itálie Catania


Catania je druhým největším a nejmodernějším městem Sicílie. Leží přímo na úpatí Etny. Ta tvoří přirozené pozadí města s věčně zasněženým vrcholkem. Catania má 378 000 obyvatel. Je důležitým přístavem a sídlí zde univerzita, založená v roce 1444. Město Catania se rozkládá na okraji stejnojmenné zátoky, na sicilském pobřeží omývaném Jónským mořem. V Catanii se nachází mezinárodní letiště - Fontanarossa.
Původ slova „Catania“ pochází ze sicilštiny. V ní slovo„katane“, znamená „letící nůž“.
Město bylo několikrát zničeno zemětřesením a na některých místech pokryto lávou. Velké množství budov pak bylo postaveno s použitím černých bloků lávy, cihel a mramoru. Symbolem města je barokní fontána se slonem, v jejíž blízkosti najdete nesčetné množství památek, divadel, muzeí a také škálu moderních obchodů a barů. V historickém centru Catanie se každé odpoledne konají velkolepé trhy.
Město bylo založeno již v roce 729 př. n. l., jako první řecká kolonie na Sicílii. Kolonie Catinon byla založena na místě starého sídliště z prehistorických dob. V roce 1669 bylo město pokryto silnou vrstvou lávy, která dosahovala až k moři. Stalo se tak po zničující erupci Etny. Ani ne o třicet let později (1693), dovršilo dílo zkázy zemětřesení. Město bylo třeba obnovit. A tak se rozrostlo, podle plánů G. B. Vaccariniho, do barokní podoby.
O antické minulosti města svědčí zbytky tří amfiteátrů, hrad Castello Ursino (z roku 1240), dóm sv. Agáty z normanského období (11. století), mnoho kostelů a několik barokních kašen a městských bran. Dnešní urbanistická podoba města je dána právě jeho obnovou z 18. století a z té doby pochází většina památek. Rekonstrukcí prošla katedrála i benediktinský kostel San Nicole (1735). Z této doby pochází také rodný dům skladatele Vincenza Belliniho (1801 - 1835) atd.
Motiv slona, který se zde často objevuje na fontánách a veřejných budovách, se vztahuje k bohyni Minervě, patronce města. V 18. století hrála Catania hlavní roli v bojích Risorgimenta („národního obrození“), které vyvrcholilo vzpourou Giussepa Garibaldiho.
Vážně byla Catania poškozena za 2. světové války, ale dnes je moderním a dynamickým centrem s rychle se rozvíjejícím cestovním ruchem.
Zejména přímořská letoviska v blízkosti sopky Etny přitahují zájem návštěvníků z celého světa. Etna je totiž střediskem zimních sportů i pěší turistiky. V místním přístavu panuje čilý ruch a město je zdatným konkurentem Palerma.
Patronkou města je (kromě bohyně Minervy) svatá Agáta. Město ji každoročně oslavuje procesím 5. února.

Ubytování Catania

Další nabídky

Turistické zajímavosti

 • Historie a památky

  Město Catania bylo založeno již v roce 729 př. n. l., jako první řecká kolonie na Sicílii. Kolonie Catinon byla založena na místě starého sídliště z prehistorických dob ...

  více

 • Koupání a pláže

  Tři kilometry jižně od centra se nachází populární pláž – Lido Plaia. Nejvyhlášenější pláží je Foce Simeto di Catania – široká bílá, dlouhá a písečná ...

  více

 • Sport

  V Catanii a nejbližším okolí se můžete věnovat všem sportům, které Vás napadnou. Na plážích si můžete užít aktivit, jako je ranní jogging ...

  více

 • Zábava a noční život

  Město má spoustu výborných restaurací a klubů, kde můžete strávit po dni plném slunce a koupání, noc. V Catanii to žije jako v Madridu, který je nejvyhlášenější ...

  více

Last Minute CataniaDůležité odkazy

ADRIALAND s.r.o.

Údolní 11
602 00 Brno

(+420) 542 321 322
info@adrialand.cz
po-pá: 9–18 hod., so: 9–13 hod

Přihlaste se k odběru novinek

Neunikne vám žádná výhodná nabídka