Národní parky Rakouska

Národní parky Rakouska

V Rakousku existuje šest národních parků, které byly teprve před relativně krátkou dobou vyhlášeny za přírodní rezervace. Za krásami těchto šesti úplně odlišných chráněných přírodních oblastí se můžete vypravit pěšky nebo na kole.

Jezero Lange Lacke v Nár. parku NeusiedlerseeNárodní park Gesäuse

Národní park Gesäuse je třetí největší v Rakousku a zároveň také nejmladší. Leží mezi Admontem, kde se nachází proslulý benediktinský klášter s bohatou a zajímavou expozicí o historii a umění, a starým hornickým městečkem Hieflau.

K charakteristickým rysům národního parku Gesäuse patří strmé skály a soutěska, kterou protéká řeka Enns. Výškové rozdíly na území parku sahají od 490 metrů, což je nejnižší bod, až po  2.370 metrů, což je výška hory Hochtor. Návštěvníci mohou pozorovat ve volné přírodě na 90 druhů ptáků, sviště, kamzíky, srnce a jeleny a obdivovat kolem 50 druhů orchidejí.
Specializovaní průvodci podají účastníkům různých tematických túr informace o  přírodě parku a o harmonické souhře všech přírodních jevů. Turisté mohou přenocovat v hotelích a penzionech, na biostatku nebo na horských chatách přímo v národním parku.

Národní park Gesäuse © Andreas Hollinger / Nationalpark GesäuseNárodní park Donau - Auen

Dunajské nivy mezi Vídní a Bratislavou, zachráněné doslova v poslední minutě před vybudováním vodní elektrárny, jsou jednou z posledních oblastí říčních niv ve střední Evropě zachovaných v původní podobě.

Na území národního parku Donau - Auen (Dunajské nivy) může řeka dál nerušeně formovat krajinu a poskytovat životní prostor celé řadě rostlin a živočichů. V národním parku žije přes 60 druhů ryb, ledňáček, orel mořský, bobr, želva bahenní, vzácné orchideje a bezpočet druhů hmyzu. V létě se proto doporučuje pořídit si síť proti hmyzu. „Zelená divočina u Dunaje" o délce 38 kilometrů a šířce 4 kilometry představuje mimořádný přírodní zážitek, kterým lze nejen procházet pěšky, ale projíždět také na kole po Podunajské cyklistické stezce (Donauradweg) nebo proplouvat na lodičce.

Národní park Donauauen (Dunajské luhy)Národní park Kalkalpen

K národnímu parku Kalkalpen (Vápencové Alpy) patří největší souvislá zalesněná plocha v Rakousku. Čtyři pětiny tohoto lesa jsou porostlé smrky, jedlemi a buky a tvoří bezzásahovou zónu. Stromy tu rostou, stárnou a odumírají tak, jak jim velí zákon přírody.

Odumřelé stromy tvoří totiž velmi důležitý životní prostor pro brouky a datly, kteří se jimi živí. Zatímco na tlejících kmenech vyrůstá pomalu další generace stromů, hmyz a mikroorganismy rozkládají organické zbytky na úrodný humus. V národním parku Kalkalpen lze tento přírodní koloběh velmi dobře pozorovat. Kromě toho tu návštěvníci obdivují divoké rokle a soutěsky, zaříznuté hluboko do skal, vodopády a horská jezera.
Do národního parku Kalkalpen se můžete vypravit s celou rodinou a vybrat si za cíl některou z mnoha alpských salaší, provozovaných jako horské chaty, nebo se můžete vydat v doprovodu zkušeného lesníka do hor za ranního rozbřesku, nebo na podzim na pozorování jelenů v říji.
Náročným pěším turistům poslouží chata Ebenforst - Alm na jedné z bezlesých náhorních plošin jako vhodný výchozí bod ke zdolávání okolních horských vrcholů. Skutečným dobrodružstvím je dvoudenní výstup na vrchol Hoher Nock v pohoří Sengsengebirge (1.953 metrů).
Kdo by se chtěl dovědět více o tomto národním parku, může zajít do návštěvnického centra Ennstal. Nachází se mezi obcem Reichraming a Großraming a je ideálním výchozím bodem pro veškeré aktivity v národním parku Kalkalpen.

Národní park KalkalpenNárodní park Hohe Tauern

Na hranicích Korutan, Salcburska a Tyrolska leží největší národní park ve střední Evropě - národní park Hohe Tauern (Vysoké Taury). Tato přírodní rezervace je obdivuhodným divem přírody s horskými velikány, jako je Großglockner a Großvenediger, s rozsáhlými ledovcovými poli a s velkolepými Krimmlerskými vodopády.

Jádro parku tvoří zcela nedotčená příroda, ve vnější zóně panuje harmonické soužití trvale udržitelného pasteveckého obhospodařování alpských luk a okolního přírodního prostředí.
Do této ojedinělé krajiny vedou četné turistické stezky, po kterých mohou návštěvníci chodit sami, nebo v doprovodu zkušeného průvodce z národního parku. Moto těchto pěších túr s průvodcem zní: „Vidíme jen to, o čem víme!" Od července do září si mohou zájemci každý týden od pondělí do soboty vybrat z 26 túr s průvodcem na téma jako "Pozorování divoké zvěře", "Vznik ledovců", "Všední den na alpské salaši" nebo "Po stopách horských nosičů". Pěší túra z údolí až do míst, kde vládne věčný led, odpovídá z geologického hlediska výpravě do Antarktidy. Kromě toho si mohou návštěvníci vybrat ještě některé speciální exkurze v dalších termínech, jako je túra spojená s přenocováním u horského jezera, exkurze pro fotografy přírodních krás, nebo výprava zaměřená na jelení říji.
Síť turistických cest a horolezeckých tras je dlouhá kolem 1.200 kilometrů. Při delších túrách a přechodech po jižní straně Vysokých Taur s 240 třítisícovými vrcholy mají turisté k dispozici opěrné body v podobě 80 turistických přístřešků na přespání a  horských chat s občerstvením.
Vysoké Taury jsou přitažlivé mimo jiné i tím, že jsou kolébkou alpinismu. Prvním zaledněným alpským vrcholem, který zdolal člověk, byl v roce 1761 Ankogel, vysoký 3.251 metrů. Dnes se mohou horolezci vydávat ve Vysokých Taurách po nesčetných trasách do ticha hor i věčného ledu, nejlépe v doprovodu zkušených horských vůdců a lyžařských instruktorů.

Svět národních parků Mittersill
Za špatného počasí je vhodnou alternativou pro turisty návštěva muzea Svět národních parků v Mittersillu. Toto muzeum, otevřené teprve v roce 2006, představuje pro návštěvníky komplexní multimediální zážitek. Za zhlédnutí rozhodně stojí nápaditá expozice přírodních scenérií ve výstavních prostorách, které nesou názvy jako Léto na alpských pastvinách nebo Na dně horského potoka.

Národní park Vysoké Taury © Lerch / NPV SalzburgNárodní park Thayatal

"Železná opona" na česko-rakouských hranicích měla i jednu pozitivní stránku - do značné míry uchovala nedotčenou přírodu v údolí Dyje. Zákaz vstupu do pohraničního pásma ochránil 90 procent lesních ploch na území národního parku Thayatal – Podyjí téměř úplně před lesnickými zásahy.

Na rakouské straně parku roste na srovnatelně malém prostoru skoro polovina všech rostlin, které se na rakouském území vyskytují. V jiných částech Rakouska musíte překonat mnohem větší vzdálenosti, když chcete spatřit odlišný charakter lesa. V údolí Dyje stačí, když zajdete jen za další meandr řeky a už máte před sebou úplně jiný lesní porost.
 
Několik zarostlých zřícenin a hradů připomíná, že dřívější doby nebyly vždy tak mírumilovné jako dnes. A to, co před několika lety bylo nemyslitelným a neskutečným snem, se stalo každodenní realitou: část národního parku Podyjí leží v České republice a návštěvníci mohou pěšky nebo na kole objevovat krásy přírodní rezervace na obou stranách hranic.

Národní park ThayatalNárodní park Neusiedler See - Seewinkel

Národní park zahrnující oblast kolem stepního jezera Neusiedler See (Neziderské jezero) na hranicích Rakouska a Maďarska byl otevřen v roce 1993. Patří k nejzajímavějším přírodním oblastem v Evropě s rákosovým porostem, mokřinami a slanými, periodicky vysychajícími močály.

Rákosový pás kolem jezera představuje po Dunajské deltě v Rumunsku druhý největší souvislý rákosový porost v Evropě. 
Zdejší neobyčejná rozmanitost živočišných a rostlinných druhů vzešla ze střetávání východoevropské a západoevropské flory a fauny. Ve stepním národním parku žijí vedle sebe druhy z alpinských, panonských, asijských, středomořských a severských oblastí. Uslyšíme tu kvákání skokana vodního, uvidíme čolka dunajského, jak si hledá žížaly a slimáky. Roste tu rakouský černobýl vedle maďarského kozince žlábkatého. 
Oblast východně od jezera, označovaná jako Seewinkel, je jedním z nejznámějších a nejvýznamnějších ptačích rájů v Evropě, který je vyhledávaným cílem ornitologů, ale i pěších turistů, návštěvníků parku na kole nebo na koni.

Kolpík bílý v Národním parku Neusiedlersee-Seewinkel

Zdroj: www.austria.info

Ubytování Rakousko

Další nabídkyDůležité odkazy

ADRIALAND s.r.o.

Údolní 11
602 00 Brno

(+420) 542 321 322
info@adrialand.cz
po-pá: 9–18 hod., so: 9–13 hod

Přihlaste se k odběru novinek

Neunikne vám žádná výhodná nabídka