Průvodce Slovinskem

Slovinsko je turistickou perlou jižní Evropy, nabízející netušené možnosti - krátké, ale nádherné středomořské pobřeží poskytuje přístup do Jaderského moře, četné řeky vybízejí k raftingu a dalším radovánkám, nádherná panenská příroda a městečka s tisíciletou historií nadchnou každého cestovatele. Dovolená ve Slovinsku je pro Čechy ještě dnes něčím neznámým, spíše exotickým. Slovinsko je nádhernou zemí se spoustou neobjevených krás, vhodnou pro všechny romantické duše a ty, kteří si chtějí příjemně a dosyta užít svoji zaslouženou dovolenou. Slovinsko Vás zve ke strávení nezapomenutelné dovolené!Slovinsko se rozkládá na ploše 20 273 km2 a jeho hlavním městem je Ljubljana. Ve Slovinsku žije 2 023 360 obyvatel a jeho úředním jazykem je slovinština. Bez problému se zde domluvíte také anglicky, ale slovinština se i podobá i chorvatštině, takže i tak si budete s místními velmi milými obyvateli rozumět.

Slovinsko leží ve střední Evropě a svou rozlohou se řadí mezi malé státy. Skládá se z osmi provincií, kdy autonomní postavení má již zmíněné hlavní město Ljubljana a provincie tvoří část PrimorskaGorenjskaNotranjskaŠtajerskaPrekmurjeKoroška a Bela Krajina. Na severu Slovinsko sousedí s Rakouskem (324 km), na západě s Itálií (235 km), na východě s Maďarskem (102 km) a na jihu a jihovýchodě má nejdelší hranice s Chorvatskem (546 km).

Jak bylo zmíněno výše, slovinské pobřeží je oproti jiným jadranským letoviskům velmi krátké a někteří si právě z délky slovinského pobřeží utahují a myslí si, že návštěva takového kousku pláže nestojí za to, to se ale mýlí! Těch pár kilometrů pobřeží Jadranského moře má opravdu co nabídnout. Pobřeží Slovinska má příhodné jméno: Primorska. Pojem Primorska však neoznačuje jenom samotné pobřeží, ale i jeho blízké okolí. Kromě přímořských měst a letovisek, jako je  Piran (níže na obrázku), Portorož, Izola a Koper, zde můžete najít i řadu malebných vnitrozemních vesniček. Kolem většiny z nich roste v hojném počtu vinná réva. Nemůžeme také opomenout turisty hojně navštěvované termální lázně v oblastech Lendava, Radenci, Ptuj či Moravské Toplice.

Slovinsko je tedy převážně země hornatá. Kolem 90% povrchu se nachází ve výšce vyšší než 300 metrů nad mořem. Celkem 28 vrcholů má výšku přesahující 2.500 m. Nejvyšší horou je Triglav (2 864 m) v pohoří Julských Alp. Ty zabírají zhruba 30% územní rozlohy. Stejně velkou plochu zabírá také Dinárské pohoří a Panonská nížina.

Něco přes polovinu rozlohy zabírají lesy. V Evropě je větší plocha lesů jen ve Finsku a ŠvédskuSlovinsko je tak jednou z nejzelenějších zemí Evropy. Pro zajímavost mají slovinské lesy jeden z největších výskytů hnědých medvědů v Evropě.

Z vodstva jsou významná jezera ledovcového původu, Bohinjské (níže na obrázku) a Bledské jezero. Další jsou Triglavská jezera a unikátní Cerknické jezero. V něm je voda jen v zimě a na podzim, v létě a na jaře vysychá. Největšími řekami jsou Sáva a Soča. V zemi je velké množství krasových jeskyní, které se nacházejí ve všech částech země. Nejznámější z nich je Postojnska jama a Škocjanske jame.

Co se týká podnebí ve Slovinsku, je zde mírné středoevropské klima se střídavými čtyřmi ročními obdobími. V rámci země se podnebí dá rozdělit na tři oblasti:

Jaderské pobřeží a oblast Primorska má typické středozemní podnebí podobné ostatním regionům Jadranu. Po celý rok se vyznačuje suchým, teplým a slunečným počasím, zima bývá mírná. Letní teploty se pohybují v průměru maxima kolem 30°C. Východní část země mívá teplé léto a chladnou zimu. Severozápadní část země zasahují alpské podmínky se silnými srážkami, mírným létem a velmi chladnou zimou.

Nejteplejším měsícem je červenec s průměry kolem 21°C, naopak nejchladnějším je leden s průměry kolem -2°C. Nejvíce srážek spadne na jaře a na podzim, v průměru 800 mm na východě, na pobřeží a v centrální části 1000-1400mm a až 3.500mm v Alpské oblasti.

 

 

Ubytování Slovinsko

Další nabídky

Zajímavé lokality ve Slovinsku

Praktické informace

Oficiální název: Republika Slovinsko
Hlavní město: Lublaň (Ljubljana)
Počet obyvatel: 2 023 360
Délka pobřeží: 47 km
Další velká města: Kranjska Gora, Koper, Kranj
Sousedící země: Rakousko, Maďarsko, Chorvatsko, Itálie
Měna: euro
Časové pásmo: GMT + 1
Vlajka:
Jazyky: slovinština (úřední), italština, maďarština
Podnebí: na pobřeží středomořské, kontinentální ve středních oblastech Slovinska a v horách vysokohorské

Oblasti a letoviska

Turistické zajímavosti

  • Hřebčín v Lipice

    Navzdory tomu, že je Lipica ve skutečnosti malá ves, je známá po celém světě díky hřebčínu, kde chovají lipicány. Lipicánů je dnes na světě asi 4000, z toho 700 ve Slovinsku ...

    Vice

  • Knihy a literatura

    Stáří prvních spisů ve slovinštině sahá k přelomu prvního tisíciletí. Za zakladatele slovinské literatury, možná dokonce celé kultury, můžeme považovat dva autory ...

    Vice

Další Turistické zajímavosti

Historie a památky

Počátky osídlení, Slované

Nejstarším dokladem o osídlení Slovinska jsou dva kamenné nástroje nalezené v jeskyni Jama nedaleko Oreheku, jejichž stáří se odhaduje až na 250 000 let ...

Období habsburské nadvlády

Ve 14. století by převážná část území Slovinska převzata Habsburky. Industrializace a modernizace vesnic začala v první polovině 19. století ...

Další Historie a památky

Last Minute Slovinsko

Fauna a flóra

Další Fauna a flóra

Praktické informace

Další Praktické informaceADRIALAND s.r.o.

Údolní 11
602 00 Brno

(+420) 542 321 322
info@adrialand.cz
po-pá: 9–18 hod., so: 9–13 hod

Přihlaste se k odběru novinek

Neunikne vám žádná výhodná nabídka