Klima

Klima

Klimatické podmínky se na slovinském území liší. Kontinentální klima najdeme na severovýchodě, drsné alpské klima ve vysokohorských oblastech a klima středomořské při pobřeží. Přesto na většině území země existuje silná interakce mezi těmito klimatickými systémy. Je poměřně běžné, že silné jihozápadní větry přinesou mraky a déšť nad západní území Slovinska, zatímco na východě je slunečno a horko.

Teplota vzduchu se v různých oblastech zřetelně liší. Největší rozdíly mezi maximy a minimy se vyskytují v severovýchodních oblastech, kde je nejsilnější vliv kontinentálního klimatu. V přímořských oblastech se velké teplotní výkyvy nevyskytují, jelikož moře působí jako jakýsi termální zásobník.

Srážkové úhrny se ročně mění - oblasti Julských Apl a Dinársko-aplské bariéry jsou srážky největší, druhých nejvyšších hodnot dosahují v oblasti Kamnik-Savinja. Množství srážek klesá se vzdáleností od moře směrem k severovýchodní části země (např. v Prekmurje ročně spadne 800 mm). Takové rozdělení je důsledkem reliéfu povrchu, ale také vlivem toho, že většinu srážek přinášejí jihozápadní větry.

Rozdílnost klimatu ve Slovinsku ukazuje i četnost sněhových srážek. V zimním období je sněhová pokrývka celkem běžná, přestože se stále častěji vyskytují zelené zimy.

Ve Slovinsku  obecně není příliš větrno, s výjimkou silných nárazových větrů Burja (bora) a Jugo.
Burja vane převážně ze severovýchodu a typická je pro údolí Vipava a pobřežní oblasti. Dosahuje rychlosti až 45 m/s.
Jugo dosahuje 15 m/s a vane od jihozápadu na jihovýchod.

Nejvyšší intenzita slunečního záření je v oblasti Primorska. Slunečných je ve Slovinsku asi 2 000 hodin ročně.

Ubytování Slovinsko

Další nabídkyDůležité odkazy

ADRIALAND s.r.o.

Údolní 11
602 00 Brno

(+420) 542 321 322
info@adrialand.cz
po-pá: 9–18 hod., so: 9–13 hod

Přihlaste se k odběru novinek

Neunikne vám žádná výhodná nabídka