Knihy a literatura

Knihy a literatura

Stáří prvních spisů ve slovinštině sahá k přelomu prvního tisíciletí. Jsou jimi tzv. Brižinski spomeniki - rukopisy, které jsou v současné době uloženy v Bavorském státním archivu.

Za zakladatele slovinské literatury, možná dokonce celé kultury, můžeme považovat dva autory. Prvním je Primož Trubar, protestantský pastor, jehož knika Katekizem, zveřejněná v roce 1550, je prvním dílem ve slovinštině.
Druhým autorem je básník France Prešeren, relativně známá osobnost evropského romantismu, jehož poezie sehrála významnou úlohu při vzniku prvního národního politického programu a napomohla formovaní slovinské národní identity.

Dobrých deset let drží Slovinsko evropský rekord v počtu vydaných knih na jednoho obyvatele a dodnes v tomto ohledu zůstává na předních místech. Podle údajů slovinského Statistického úřadu bylo v roce 2004 vydáno 4 430 knižních titulů (3 686 nových vydání a 654 přetisků, z čehož překlady tvoří jen 26%). Ve srovnání s předchozím obdobím vzrostla slovinská produkce knih o 36%. Mezi překládanými knihami převládají knihy klasické, následuje španělská, česká, slovenská a italská literatura.

Taková knižní produkce vyžaduje dobrou uspořádanost. Autoři se sdružují ve Slovinském sdružení spisovatelů, jednom z nejznámějších slovinských kulturních sdružení.

Ubytování Slovinsko

Další nabídkyDůležité odkazy

ADRIALAND s.r.o.

Údolní 11
602 00 Brno

(+420) 542 321 322
info@adrialand.cz
po-pá: 9–18 hod., so: 9–13 hod

Přihlaste se k odběru novinek

Neunikne vám žádná výhodná nabídka