Pokuty

Pokuty

Od května 2008 platí ve Slovinsku novela Zákona o bezpečnosti silničního provozu, čímž došlo ke zvýšení pokut. Velký důraz je kladen především na přestupky spojené s překročením rychlosti, řízením pod vlivem alkoholu a drog, nebezpečným předjížděním, atd.

Dopravní předpisy jsou obdobné jako v ČR. Rychlosti: dálnice 130 km/h, silnice pro motorová vozidla 100 km/h, ostatní silnice 90 km/h, obec 50 km/h. Povinné je mít zapnutá světla celoročně a i ve dne. Povolený obsah alkoholu v krvi je u neprofesionálů 0,5 promile.

Výběr z možných přestupků a výše pokuty:
překročení rychlosti v obci o 20 – 30 km/h 500 EUR
překročení rychlosti v obci o 10 – 20 km/h 250 EUR
překročení rychlosti mimo obec o 30 - 40 km/h 240 EUR
překročení rychlosti mimo obec o 20 - 30 km/h 120 EUR
překročení rychlosti na dálnici a rychlostní silnici o 40 - 50 km/h 200 EUR
překročení rychlosti na dálnici a rychlostní silnici o 20 - 30 km/h 100 EUR
řízení pod vlivem alkoholu 180 - 950 EUR
řízení pod vlivem drog 950 EUR
telefonování při jízdě 120 EUR
jízda bez použití bezpečnostních pásů 120 EUR
jízda bez rozsvícených světel 50 EUR
nezastavení chodci na přechodu 500 EUR
nebezpečné předjíždění 500 EUR

Pokutu je třeba uhradit na místě, případně policista vstaví složenku. U vyšších částek může dojít k zabavení některého z dokladů až do konání řízení na přestupkovém soudu.

"Upozornění: Slovinská policie důrazně dohlíží na dodržování předpisů a při zjištění přestupku vystupuje nekompromisně, avšak korektně a vždy v souladu se služebními předpisy a zákonem. Míra korupce je u slovinské policie téměř nulová. V žádném případě se proto nedoporučuje o případném dopravním přestupku a stanovené pokutě s policisty diskutovat či se snažit výši pokuty jakkoliv „usmlouvat“. V takovém případě policie celou záležitost okamžitě postupuje bez ohledu na dobu události přestupkovému soudci a až do projednání tímto soudem (přestupkový soud má 48 hodin na projednání od obdržení spisu) není možné dosáhnout jakéhokoliv vývoje. Podle zákona o přestupcích, pokud existuje obava, že se pachatel vyhne procesu projednávání přestupku či zaplacení stanovené pokuty odjezdem do ciziny, může policie (soud) svým usnesením rozhodnout o dočasném zadržení cestovního pasu, řidičského průkazu a dalších dokumentů k vozidlu a zboží bez ohledu na skutečnost, zda je provinilá osoba skutečně vlastní. Doklady jsou vráceny až po ukončení soudního řízení případně po zaplacení pokuty."1

www.mzv.cz/Slovinsko
1 Ministerstvo zahraničních věcí ČR - Slovinsko

Ubytování Slovinsko

Další nabídkyDůležité odkazy

ADRIALAND s.r.o.

Údolní 11
602 00 Brno

(+420) 542 321 322
info@adrialand.cz
po-pá: 9–18 hod., so: 9–13 hod

Přihlaste se k odběru novinek

Neunikne vám žádná výhodná nabídka